______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

06 sierpnia 2024

Quansheng UV-K6

 

Część I


Kolejny nabytek :) Quansheng UV-K6.


W ładnym pudełeczku razem z radiotelefonem otrzymałem "akcesoria":


Jak widać znalazły się tam:

  • Bateria 7,2 V  1200 mAh
  • Kabelek USB
  • Krótka antena dwupasmowa
  • Klips do przypięcia TRx do paska
  • Uchwyt na rękę
  • Zestaw słuchawkowy z mikrofonem i PTT
  • Instrukcja
  • Ładowarka stołowa z wtyczką "europejską"


Dodatkowo zamówiłem sobie długą antenę która jest kopią anteny NAGOYA NA-771.

Całość kosztowała 82 zł 35 gr.




Prawdę mówiąc do tego zakupu skłoniła mnie ciekawość. Okazuje się, że ten radiotelefon jest podatny na ekstremalne modyfikacje. Zostało napisanych kilka alternatywnych wersji oprogramowania łączne z programowaniem online przez Internet, przy czym mamy możliwość uwzględnienia własnych preferencji i składników programu poprzez wybór ich z menu i przesłania do radiotelefonu. 
Kolejną ciekawostką jest usunięcie fabrycznie montowanego układu toru FM na układzie BK 1080 i zastąpienie go nowocześniejszym i bardziej "elastycznym" układem SI 4732A10. Nowy układ zawiera tor FM (czyli to co było dotychczas) i dodaje nam tor AM pracujący w całym paśmie KF. 
Po dodaniu modułu (można go sobie dokupić) otrzymujemy takie dodatkowe możliwości:











 Jak widać, znacząco wzrastają możliwości tego radiotelefonu :)
Oczywiście mamy do dyspozycji AM, FM, LSB, USB oraz CW.
Po modyfikacjach mamy zupełnie nowy inny radiotelefon :)





Pamiętajcie, że jest bardzo dużo wersji oprogramowania dla tego radiotelefonu (wszystko co opisuję dotyczy też radiotelefonu Quansheng UV-K5)
między innymi: egzumer v0.22f4hwn v2.2, IJV v2.9.R5 czy uvk5 spectrum reborn fagci 20240224_2247 ale tylko jedno oprogramowanie w miarę ogarnia KF. Jest to CEC 051 HF packed.
Oczywiście żeby mieć KF trzeba Quanshengowi dołożyć płytkę:
 

 


To na razie koniec części 1. W drugiej części opiszę proces modyfikacji radiotelefonu. Może powstanie też część 3 gdzie opiszę inne modyfikacje, znalezione błędy i inne ciekawe sprawy związane z tym radiotelefonem.


P.s. W oryginalnym radiotelefonie pomiędzy anteną a pokrętłem głośności jest zamontowana biała dioda LED. Może ona służyć jako prymitywna latarka oraz jako sygnalizacja trybu zmiany oprogramowania.
Jak widać na zdjęciach diody nie ma. Jest w jej miejscu gniazdo SMA dla drugiej anteny która obsługuje KF. Ale o tym będzie później, w części drugiej :)



.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zastanów się, czy to co tu napiszesz było by mile widziane na Twojej stornie www lub na Twoim blogu...
Niestosowne komentarze będą cenzurowane.