______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

19 sierpnia 2024

Quansheng UV-K6. Dodajemy odbiornik KF.



 

Część II

 

Za około 50 zł możemy dodać do Quansheng UV-K6 (K5) moduł pozwalający odbierać cały zakres KF. Na zdjęciu powyżej widzimy zestaw który otrzymujemy od Pana Chińczyka. Zestawy jak i same moduły mogą się znacząco różnić. Można kupić najtańsze zestawy z płytką bez dodatkowego wzmacniacza w.cz, bez dodatkowego wzmacniacza audio jak i też bez gniazda, kabelków, dławika itp. Jak ktoś sobie życzy to kupi goły laminat z garścią części do samodzielnego polutowania. Znajdziemy też zestawy obsługujące jedną antenę jak i dwie osobne anteny (osobna antena dla KF).

Metod montażu modułu też jest kilka, różnych w zależności od kupionego modułu. Spotykamy metodę z usuwaniem elementów, bez usuwania elementów i podmianą elementów na inne dostarczone przez sprzedawcę. Ja usunąłem dwa elementy, jeden podmieniłem i jeden dodałem :).

Jak to się robi? Opis poniżej (jest to opis modyfikacji którą wybrałem i zrobiłem) : 

Na początek kilka zdjęć modułu i elementów. Wszystko jest bardzo małe więc musimy mieć dobrą lutownicę, dobry topnik i cynę (bezołowiową sobie darujmy). Oczywiście bez dobrej lupy lub mikroskopu do lutowania niewiele zrobimy.

 Jak widzimy moduły są niewielkie. 

W zestawie dostaniemy 3 do 5 kondensatorów. Potrzebny jest tylko jeden, ale jak fama głosi niektórym zabraknie nawet tych pięciu. Dlaczego? Bo przy ich wymiarach i braku profesjonalnego sprzętu do lutowania SMD wystąpią straty w postaci zniknięcia kilku sztuk :).

Kondensatory mają wymiar 0,8 x 0,4 mm.



Otwieramy nasz radiotelefon. Nie odkręcamy żadnych śrubek, gniazd ani anteny. W K6 wystarczy podważyć korpus na dole, podnieść go do góry i wysunąć z obudowy. Nie muszę chyba wspominać, że należy wcześniej odpiąć baterię, zdjąć gałkę i odłączyć antenę ;)

Należy to zrobić bardzo ostrożnie ze względu delikatny wyświetlacz i inne komponenty.



Z płyty głównej usuwamy komponenty oznaczone ramką w kolorze czerwonym i żółtym. W miejsce kondensatora w żółtej ramce wstawiamy jeden z kondensatorów które otrzymaliśmy w zestawie:




 

Teraz musimy bardzo delikatnie odpiąć zatrzaski ramki wyświetlacza. Zatrzaski wchodzące w płytę główną znajdują się w tych miejscach:


 

Po podniesieniu wyświetlacza do góry usuwamy dławik (cewkę?) zaznaczoną czerwoną ramką:

 

 

 

Usuwamy też diodę LED która jest latarką i sygnalizacją gdy radiotelefon jest w stanie programowania (miga). Niestety będziemy się musieli pogodzić z jej brakiem. Usunięcie jej jest niezbędne do wstawienia gniazda drugiej anteny.

 

 





 

 

 

 

 

 To już koniec dewastacji naszego radiotelefonu. Teraz zaczniemy modernizację.

 

Wstawiamy dławik który otrzymaliśmy w zestawie:


 Właściwie to można już z powrotem umieścić wyświetlacz na swoim miejscu. Przypominam. BARDZO OSTROŻNIE !

 

Teraz kolej na płytkę którą zakupiliśmy:


 Płytkę należy przyłączyć zgodnie z instrukcją którą otrzymaliśmy od sprzedawcy. 

Ja zrobiłem następujące połączenia:


 

Przed zamknięciem obudowy pozostaje jeszcze wstawienie dodatkowego gniazda SMA w otwór po diodzie LED. Dioda ma mniejszą średnicę niż gniazdo więc należy otwór odpowiednio dostosować. Należy też trochę zmodyfikować samo gniazdo SMA:


Do tak przygotowanego gniazda lutujemy kabelek który dostaliśmy w zestawie. Kabelek należy przylutować tak, żeby był jak najbardziej płasko (mało miejsca w obudowie). Przy lutowaniu należy zwrócić uwagę na to, czy gdy lutowaliśmy ekran do gniazda SMA nie uległ przetopieniu materiał izolacyjny żyły kabelka. Niestety na izolację teflonową nie mamy co liczyć. Po zlutowaniu sprawdź przejścia omomierzem. Sprawdź czy żyła środkowa nie ma zwarcia z ekranem (masą) kabelka.

 


Po zamontowaniu gniazda w obudowie drugi koniec kabelka wpinamy go gniazda na naszej płytce. Ze względu na wymiary tego złącza należy dokładnie sprawdzić czy złącze się prawidłowo połączyło.

Przy wkładaniu radiotelefonu do obudowy należy tak ułożyć kabelek anteny by nigdzie nie kolidował z wyświetlaczem. Jeżeli kabelek anteny trafi nie tam gdzie potrzeba i użyjemy za dużej siły przy montażu to możemy uszkodzić wyświetlacz.

 


To właściwie wszystko...

Teraz trzeba załadować nowe oprogramowanie i gotowe. Przypominam, że musi to być oprogramowanie które obsługuje KF na przykład CEC_051.HF

Na egzumer_v0.22 czy f4hwn.v2.2 nie będziemy mogli cieszyć się KF-em.

W QTH z którego to piszę nie dysponuję na razie żadną anteną KF więc sprawdzenie działania radia po modyfikacji odbędzie się na antenie z pasma 2 m ;) 

 

 


 Jak widać i słychać -działa. 

 

To tyle w części drugiej dotyczącej tego radiotelefonu. Ta modyfikacja dotyczy również modelu K5. 

Powodzenia z modyfikacjami ;) W razie potrzeby jak zawsze służę pomocą.


p.s. Do zakupionego modułu dołączono taką instrukcję montażu:



 

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zastanów się, czy to co tu napiszesz było by mile widziane na Twojej stornie www lub na Twoim blogu...
Niestosowne komentarze będą cenzurowane.