______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

26 stycznia 2022

Timer 555 obchodzi 50 urodziny!

 
 

 

555 (nazywany też NE 555) – układ scalony (chip) pozwalający na realizację wielu funkcji, np. układu czasowego (timera) czy multiwibratora (generatora przebiegów prostokątnych).

Układ ten został zaprojektowany i skonstruowany przez Hansa R. Camenzinda w 1970 roku, wprowadzony do sprzedaży w 1971 roku przez firmę Signetics (przejętą później przez Philips). Jego oryginalnym oznaczeniem był SE555/NE555, był też nazywany „The IC Time Machine” (układ scalony – maszyna czasu). Dzięki swojej prostocie użytkowania, niskiej cenie i dobrej stabilności jest wciąż w użyciu. Do 2003, corocznie produkowano miliard takich układów.

Produkowany przez wiele firm, między innymi przez TI (rys. na wstępie).

Timer 555 jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych układów, które kiedykolwiek wyprodukowano. Składa się z 23 tranzystorów, 2 diod i 16 rezystorów na płytce krzemowej, umieszczonej w 8-nóżkowej obudowie. Układ 556 to podwójna wersja układu 555 w 14-nóżkowej obudowie. Układ 558 to poczwórna wersja 555 (z małymi modyfikacjami) umieszczona w obudowie 16-nóżkowej (końcówki DIS i THR są wewnętrznie połączone, TR reaguje na zbocze opadające sygnału zamiast na poziom napięcia). Dostępne są także wersje wykonane w technologii CMOS, o obniżonym poborze mocy i zmniejszonych prądach upływu wejść progowych, co pozwala na zastosowanie większych wartości rezystorów (dłuższe czasy impulsów, obniżenie poboru prądu, zwiększenie stabilności odmierzania czasu przez zastosowanie kondensatorów nieelektrolitycznych, jednak tego typu układy są wrażliwe na elektryczność statyczną). Do grupy układów CMOS należą TLC555 (Texas Instruments) czy ICM7555 (Intersil).

Źródło


Z tej okazji Hackaday zorganizował konkurs w którym hakerzy wszystkich pasji prezentują swoje najlepsze prace, aby pokazać swoją miłość do Małego DIP, który tak wiele może.

Więcej na:  https://hackaday.com/2022/01/20/congratulations-winners-of-the-2021-555-timer-contest/


Rysunek tytułowy pochodzi ze strony https://www.ti.com/product/NE555



.

Brak komentarzy: